محسنی اژه ای باید با مبارزه با مفسدان احتمالی درون قوه قضائیه اعتبار دستگاه قضائی را تقویت کند

به گزارش عینک ارومیه، مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ایران با بیان اینکه بخشی از اعتماد جامعه به نظام به سلامت قوه قضائیه برمی شود، گفت: آقای محسنی اژه ای باید با تمام توان اعتبار دستگاه قضائی را با مبارزه با مفسدان احتمالی درون قوه قضائیه در جامعه تقویت کند.

محسنی اژه ای باید با مبارزه با مفسدان احتمالی درون قوه قضائیه اعتبار دستگاه قضائی را تقویت کند

به گزارش گروه دیگر رسانه های عینک ارومیه، عباس سلیمی نمین با تأکید بر اینکه پس از گذشت 42 سال از عمر نظام جمهوری اسلامی خیلی زیبنده نیست که نتوانیم از شخصیت های رشد یافته درون یک تشکیلات استفاده کنیم، اظهار کرد: ما قدرت لازم را برای تربیت نیرو داشته ایم و کار بی معنی ای است که از بیرون قوه قضائیه برای آن مسئول مشخص شود.

وی اضافه کرد: این ذهنیت سبب انتخاب آقای محسنی اژه ای از درون قوه برای ریاست قوه قضائیه شده و این انگیزه را ایجاد می نماید که اگر مدیری درون قوه تلاش و تلاش کند، می تواند به بالاترین پست قضائی برسد؛ پس انتخاب آقای اژه ای به ریاست دستگاه قضا نشان دهنده اعتماد به قوه قضائیه و قطعاً موجب تسریع در تحولات این قوه است.

سلیمی نمین درباره دیگر مزایای انتخاب رئیس قوه از میان مدیران آن گفت: اینکه از درون قوه قضائیه افراد می توانند سلسله وار بالا بیایند و تا بالاترین صندلی برسند، از دیگر مزایای این انتخاب است بعلاوه نشان دهنده اعتماد به این تشکیلات است؛ حالا اگر رئیس این تشکیلات بیرون از آن مشخص شود یعنی اینکه نمی شود به آن تشکیلات خیلی اعتماد کرد.

این پژوهشگر تاریخ معاصر، انتخاب رئیس قوه قضائیه از مدیران داخل این قوه را مرتبط به وجود اعتماد به آن از منظر حکمرانی اعلام کرد و اضافه کرد: وقتی شما به تشکیلاتی اعتماد می کنید و رئیس آن را از خود تشکیلات انتخاب می کنید یعنی برای آن اعتماد قائل هستید و اینکه توانمندی های لازم برای مدیریت آن تشکیلات را دارد و نیروهای قابل اعتمادی دارد؛ همین موضوع در درون این تشکیلاتت پشت گرمی ایجاد می نماید.

وی متذکر شد: الان دو دوره است که ریاست قوه قضائیه از درون خود تشکیلات قضائی مشخص می شود؛ آقایان یزدی و شاهرودی و آملی نیروی این قوه نبودند و الان دو دوره است که مسئول از درون خود قوه مشخص می شود و این منشأ تحول و باعث تلاش و پشت کار بیشتر در درون قوه قضائیه خواهد بود.

سلیمی نمین تأکید کرد: اگر این احساس را داشته باشیم که هر چه تلاش کنیم از معاونت یا از مدیر کلی بالاتر نخواهیم رفت، این باعث بی انگیزگی می شود و کارآمدی مدیران را تنزل می دهد؛ پس این بحث حکمرانی است که باید در هر دستگاهی به کارشناسان احترام بگذاریم و تصمیات کلانی که اتخاذ می شود را بر مبنای همان، رشد درون تشکیلاتی بنیان بگذاریم.

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ایران درباره اولویت های رئیس نو قوه قضائیه با تأکید بر اینکه پرداختن به سند تحول قضائی مهم تر از هر موضوعی دیگری است، گفت: برخی از موضوعات مثل رسیدگی به معیشت کارکنان امری است که همه در آن متفق هستند و هیچ مانعی در برابرش وجود ندارد اما برای موضوعاتی مانند سند تحول، مقاومت هایی وجود دارد و باید اولویت در این دوره دستگاه قضائی را به آن دهند؛ موضوع دیگر مقابله با نیروهای آلوده شده در قوه قضائیه است که به صورت شبکه ای کار می نموده اند.

وی اضافه کرد: در دوره ریاست آقای آملی برخلاف برخورد با مفسدان دانه درشت و رسیدگی به فساد افراد ذی نفوذ و منصوبین آنها، برای برخورد با نیروهای آلوده داخل قوه، گامی برداشته نشد؛ در دوران ریاست آقای رئیسی گام های خوبی در این زمینه برداشته شد اما کافی و وافی نبود؛ باید هزینه تخلف در قوه قضائیه بسیار بالاتر از چیزی که هست، باشد؛ اینکه به قاضی احترام می گذاریم و به او استقلال می دهیم اما در نقطه مقابل در برابر تخلف او محکم عمل نمی کنیم، رویه ای است که به نظر من باید تغییر یابد و این می تواند جزو اولویت های کاری آقای اژه ای باشد.

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ایران متذکر شد: تحول در قوه قضائیه باید با تمام توان پیگیری شود چرا که بخشی از اعتماد جامعه به نظام به سلامت قوه قضائیه برمی شود و شایسته نیست که رؤسای قوه، آدم های سالمی باشند اما به علت عدم مدیریت اجازه دهند تخلفاتی صورت بگیرد و بدنامی برای نظام و قوه قضائیه رقم بخورد؛ قطعاً مبارزه با مفسدان درون دستگاه قضا این اعتماد را افزایش می دهد.

سلیمی نمین اظهار کرد: آقای محسنی اژه ای باید با تمام توان اعتبار دستگاه قضائی را با مبارزه با مفسدان احتمالی درون قوه قضائیه در جامعه تقویت کند که در صورت تحقق آن خدمت بزرگی به کل جامعه و نظام جمهوری اسلامی می شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "محسنی اژه ای باید با مبارزه با مفسدان احتمالی درون قوه قضائیه اعتبار دستگاه قضائی را تقویت کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محسنی اژه ای باید با مبارزه با مفسدان احتمالی درون قوه قضائیه اعتبار دستگاه قضائی را تقویت کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید