سوغات آذربایجان غربی چیست؟

به گزارش عینک ارومیه، آذربایجان غربی استان شیرینی ها و خوراکی های بسیار خوشمزه است. در سفر به شهرهای این استان می توانید بهترین سوغاتی های خوراکی و همچنین صنایع دستی هنرمندان این خطه را به عنوان سوغات و یادگاری خریداری کنید. برای آشنایی کامل با سوغات آذربایجان غربی با ما همراه باشید.

سوغات آذربایجان غربی چیست؟

استان آذربایجان غربی در شمال غرب ایران واقع قرار گرفته و مرکز آن شهر مرزی ارومیه است. این استان کوهستانی دارای طبیعت فوق العاده جذاب و آب و هوای بسیار سرد است. در این استان شما می توانید انواع مختلف خوراکی های خوشمزه و شیرینی های محلی را به راحتی پیدا کنید. همچنین مردمان استان آذربایجان غربی خالق صنایع دستی مختلف و زیبایی هستند که از ذات هنرمند آنها سرچشمه می گیرد و کار شما برای خرید یک سوغات جذاب در این سفر را بسیار آسان می نماید. با ما همراه باشید.

معرفی معروف ترین سوغات آذربایجان غربی

1. سجوق

سجوق یک نوع شیرینی است که توسط نشاسته، شیره انگور و گلاب تهیه می گردد. برای تزئین این شیرینی از مغز گردو استفاده می نمایند. این شیرینی در بیشتر مراسمات شاد و عروسی های مردم این استان مورد استفاده قرار می گیرد.

2. نقل

نقل یکی از شیرینی های معروف استان آذربایجان غربی است. این شیرینی از شهد که ترکیبی از آب و شکر است به همراه مغزها تهیه می گردد. برای ساخت نقل در طعم های مختلف، از هل، گلاب، دارچین و دانه های گیاهان مختلف استفاده می نمایند. معروف ترین نقل های استان آذربایجان غربی متعلق به ارومیه است و یکی از قدیمی ترین شیرینی های این خطه محسوب می گردد. این خوراکی خوشمزه در انواع مختلفی از جمله نقل بیدمشک، زعفرانی و گل محمدی فراوری می گردد.

3. تنور شیرینی سی

این شیرینی در واقع یک نوع نان سنتی است که در پخت آن از ماست یاری می گیرند و برای تزئین این نان محلی از زرده تخم مرغ استفاده می گردد. این نان سنتی را بیشتر در روستاهای این استان می توانید تهیه کنید.

4. حلوای هویج و گردو

یکی دیگر از انواع سوغات آذربایجان غربی حلوای هویج و گردو است. این حلوا یکی از خوراکی های مخصوص مردم استان آذربایجان غربی در شب یلدا است. امروزه می توان این حلوای سنتی را در شیرینی فروشی ها نیز مشاهده نمود. برای تهیه این حلوای خوشمزه از شیره انگور، آرد و هویج و گردو استفاده می نمایند.

5. عسل

عسل ماده غذایی مفید و نام آشنا در سراسر ایران است. مرغوب ترین عسل ها ایران را می توانید در شهرستان خوی تهیه کنید. کیفیت بالای عسل خوی به خاطر قرار دریافت کندوها در دل طبیعت زیبا و مراتع فراوان این منطقه است.

6. عرقیجات

استان آذربایجان غربی به دلیل داشتن آب و هوای مساعد پر از گیاهان مختلف دارویی است به همین دلیل عرقیجات این استان از کیفیت بالایی برخوردار است. مشهورترین عرقیجات استان عرق بیدمشک و بادرنجبویه است. همچنین از دیگر عرقیجات و محصولات گیاهی که می توان به عنوان سوغات از این استان خریداری نمود می توان به گل گاوزبان، پونه، کرفس، هندوانه کوهی، خاکشیر، شاتره، برگ گردو، شنبلیله، کاسنی، گلاب، بهار نارنج و... اشاره نمود.

7. باستخ (لوزانک)

این شیرینی یکی از معروف ترین شیرینی های استان آذربایجان غربی است. باستخ را می توان در جشن های مختلف در سراسر استان مشاهده نمود. این خوراکی خوشمزه با نشاسته، گلاب و آب تهیه می گردد.

8. تخمه

تخمه کدو و تخمه آفتابگردان از دیگر محصولات با کیفیت شهرستان خوی هستند. علاوه بر تخمه، خشکبار این شهرستان بسیار معروف است. به دلیل کیفیت محصولات شهرستان خوی بخش اعظم تخمه و خشکبار تهیه شده در این شهرستان به خارج از کشور صادر می گردد.

9. فرش

هرچند تبریز خود را به عنوان قطب اول فرش بافی در ایران معرفی نموده است؛ اما ارومیه نیز در صنعت فرش بافی چیز کم ندارد. بیشتر شهرستان های استان آذربایجان غربی در زمینه قالیبافی فعالیت می نمایند و تا کنون فرش های نفیس بسیار زیبایی را به بازهای جهانی معرفی نموده اند.

10. گلیم

قطعا گلیم های دستباف از بهترین سوغات آذربایجان غربی بشمار می آید. این سوغات ساخته ای دست هنرمندان آذربایجانی است.

11. ظریف کاری بر روی چوب

یکی از صنایع دستی زیبا و خارق العاده استان آذربایجان غربی طراحی بر روی چوب و ساخت تابلو ها و طرح های زیبا از جنس چوب است. این کارهای هنری می تواند سوغاتی مناسب برای داشتن یادگاری از سفر به استان آذربایجان محسوب گردد.

12. منبت کاری

منبت کاری یکی از صنایع دستی معروف استان است به خصوص در شهرستان ارومیه است. محصولات جذاب موجود در این رشته کاری می تواند یادگاری تزیینی از سفر به ارومیه باشد.

13. پیکرتراشی

این هنر یکی از قدیمی ترین هنرهای رایج در استان آذربایجان غربی است که امروزه از رونق خاصی هم برخوردار است. در این صنعت مجسمه هایی از جنس چوب به اشکال مختلفی چون انسان ها، پرندگان و حیوانات ساخته می گردد.

14. رودوزی

رودوزی یک هنر دست شبیه به سوزن دوزی است. در رودوزی با استفاده از نخ های ابریشمی بر روی پارچه های ساده طرح یا نقاشی رسم می نمایند و محصولات مختلفی را با آن تهیه می نمایند که در بازارهای سنتی استان می تواند آنها را پیدا کنید.

15. چاپ سنتی

چاپ سنتی روی پارچه یکی از هنرهای جذاب مردم ایران زمین بوده که از قدیم و تا به همین امروز برای تزیینات پارچه های مختلف از آن استفاده می کردند. هرچند که استفاده از این روش دیگر مانند سابق نیست اما هنوز هم دربازارهای سنتی شهرهای استان آذربایجان غربی می توانید محصولات آن را خریداری کنید.

16. سفال

سفال نیز جز آن دسته از محصولاتی است که در بیشتر استان های ایران به صورت سنتی فراوری می گردد و این استان هم از این صنعت دور نبوده و محصولات ویژه فرهنگ بومی این خطه را فراوری می کردند. در بازارهای سنتی استان می توانید به راحتی انواع مختلف محصولات سفالی را تهیه کنید.

منبع: ستاره

به "سوغات آذربایجان غربی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوغات آذربایجان غربی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید